Eylül 30, 2013

BALTALI İLAHLAR

Selam.

Son bir çok insanlarda bir memnuniyetsizlik var. Anlamsız bir mutsuzluk, sebepsiz bir huzursuzluk falan. Sebebi olsa da, sebebi yine insanlar. Başka insanlar. Herkesi bir anda mutlu etmek mümkün olmadığı gibi, en güzeli bu konuda bencil olmak. Mutlu etmeniz gereken birisi yoksa, mutluluğunuz konusunda bencil olun. Başkalarını mutlu etmek için kendi mutluluğunuzu feda etmeyin. Ama ben zaten mutluyum diye de yok yere başka insanları mutsuz etmenin de lüzumu yok. Böyle söyleyince çok kolay ama, bunları uygulamak o kadar zor ki... Aman diyim.


"Hevesinizi baltalayan balta." Bu bir şey hatırlatmıştır muhtemelen. Bir karikatür karakteri olan "Baltalı İlah"ın sloganı. İşte bu tarz insanlar o kadar çok ki... Her konuda heves baltalayan, insanların moralini bozan. Belki kötü bir niyetleri yoktur diyeceğim ama, olması lazım abi ya. Günümüz örnekleri nasıl olabilir derseniz, saçma olsa da teknolojik aletlerle ilgili olabilir.

Mesela bir telefon alırsınız. Haydi iPhone 5 aldınız diyelim. Sonrasında bir ortama girdiniz, telefon aldığınızı söylediniz. Ortamda da bu baltalardan var. Mesela birisi Android, diğeri de Windosw Phone seviyor olsun. Bu elemanlar bir başlar:

-Olm niye iPhone aldın, o paraya ne telefonlar alırdın.
-Abi Android varken iOs nedir?
-Bunu alacağına gidip 3310 alsaydın, en azından daha sağlam olurdu.
-Abi o kadar para etmez o telefon, bedavaya verseler almam ya (Bedavaya verseler götüne bile sokarsın halbuki)
-Sen almadan önce bir sorsaydın ya, temizinden bi Windows Phone alırdık sana. Artık Windows Phone var, Apple bitti.
-Bunu da sokakta dağıtıyorlar sanki, herkesin elinde var.

Ve buna benzer daha nice yorumlar. "Güle güle kullan, hayırlı olsun." demek bu kadar mı zor? Yani şimdi adam o telefonu almış. Sen sevmek zorunda değilsin, başkası da sevmek zorunda değil. Adama bir sorsanıza "Sen sevdin mi?" diye. Yani o baltalara göre adamın ne aldığı hiç önemli değil. Sonuçta onların sevmediği bir şey, hemen eleştirilmesi lazım. Abi bırakın bu işleri.

Müzik stüdyomuzdan haberdarsınız artık. Burada da bu tarz muhabbetlerin enstruman üzerine olanları dönüyor. Birisi bir gitar alıp, bir hevesle onu denemeye geliyor. Baltalı ilahlar durur mu? O gitar şöyle gitar, o kadar para verilir mi, almadan bi fikir sorsaydın, görünüşü bok gibi, tonları bok gibi, rengi bok gibi... Bunları diyen elemanlarda da, o gitarın yarı fiyatına alınmış gitarlar falan oluyor. Direkt olarak ulaşamadığı ciğere mındar deme olayı. Dinime küfreden müslüman olsa. Başka bir açıklaması yok. Gerçekten nefret ediyorum böyle tiplerden.

Teknolojik aletler ya da nesneler için bu yakıştırmalara alıştık ama bunu insanlar için yapanlar var. İşte onlar "Bu kadarı da fazla!" dedirtiyor. Sen bir kızı ya da bir erkeği sevmişsin, sevgili olmuşsun ya da hoşlanmışsın. Abi öyle kız/çocuk mu olur, serseri lan bu, kezban lan bu, sana başka kız/çocuk mu yoktu, götüme kaş göz çizsem daha güzel olur... Bu yorumlar nedir abi? Abartı gibi gelmesin, bunlar duyduğum yorumlar. Bu insanlar için her şey güzellik, ama dış güzellik.

Böyle insanlar benden uzak durusa sevinirim. İnş cnm ya .s.s.s

Öperim.

Patates hiç kızartarak yenir mi? Bana sorsan haşlardık...

4 yorum:

 1. kanka simdi patates haslanarak yenmez ama en güzeli fırında pisirmek keske bi sorsaydın bana ben sana tarif verirdim valla yenmez o patates haslanmış... :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaptık artık yiyecez, yapcak bi şey yok. (Çeşitli küfürler vs.) :D

   Sil
 2. Patates her türlü gider de bu postun üzerine diyorum ki:
  'Ay canım haşladın mı? İyi etmişsin. Yarın kızartırız istersen sonra ki gün fırına atarız. Sonra yine haşlarız hepimizin gönlü olur :)))'

  Bu işler böyle Patates.
  Salla hepsini.
  Ben öyle yapıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte böyle ya, keşke çevremdeki bütün insanlar bu mentalitede olsa, bu kadar kaliteli insanlar olsa. Salladım gitti Gece :)

   Sil