Nisan 28, 2012

İnsan Olmak...


Önce kendini anlamalı insan. Anlamalı ki, kendini ifade edebilsin. Kendi ifade edemediği takdirde, ön yargıları değiştiremez ve başkaları onun ne olduğunu düşünüyorsa, "o" olmaya mahkum kalır. Başkalarının olduğunu düşündüğü kişi olduktan sonra da, kendini anlayıp da ifade etmesi için artık çok geç olur.

Kendi içinde gerekirse savaş vermeli insan. İçi neyse, dışı da o olmalı. Karşısındaki kişi hiç tanımadığı, ilk kez konuştuğu biri bile olsa, ilk kelimesiyle onu çekebilmeli, tutabilmeli karşısında. Konuşurken gözlerine bakılmayan insan olmayı her zaman reddetmeli, gerekirse karşısındakini zorlamalı. Gözlerinin içine bakmadan bir şey anlatanları dikkate almalı yine de.

Karşısındakinin yaptığı yanlışların aynılarını, misilleme olarak yapmamalı insan. Kötü örnek olarak gördüğü veya hoşlanmadığı kişilerden bir farkı olmalı. Ak olan bir şeye, onlar kara dediği zaman, aksini düşünse bile, eyvallah diyebilmeli. Klişeleşmiş düşünceleri değiştirmek için, karşı tarafı kırmadan, bıktırmadan, sıkmadan uğraşabilmeli. Evet bu bir yetenektir, ama insan dediğin, insan olmak için bu yeteneğe sahip olmalı.

Birisiyle alakalı konuşabilir insan, iyi ya da kötü. İyi konuşuyorsa, birini övüyorsa, onu övdüğü noktaların, kendisiyle karşılaştırıldığında üstün olduğunu tespit etmeli. Kötü konuşuyorsa durum daha vahim. Aynı boyda olduğu insanla "Sen ne kadar kısasın!" tarzında konuşursa, karşısındakinin vereceği muhtemel kapak niteliğindeki cevabı sindirme gücü olmalı.

Kısacası insan, değer görmek için, bir şeyleri göze almalı. Risk almalı, her konuda. Risksiz yaşayan bir insan, başarılı olmak için çaba sarfetmiyor demektir. Siz öyle olmayın.

Patates öyle değil mesela.

6 yorum:

 1. risk almaua bile üşendigim bir dönemdeyim. insanlıgımdan cıktım yeminlen :)

  YanıtlaSil
 2. Bence hayatın her noktasında risk alınmalı. Sevsen de, sevmesen de =)

  YanıtlaSil
 3. Dünya'nın şuandaki halinde tüm insanlık yaşayarak büyük bi risk alıyor zaten.Değer görme meselesi değil bu değer görmekten daha yüce bi kavram yaşayabilmek önce insanlık yaşamalı ki değer görebilme şansları olsun sonuç olarak yazını çok beğendim :D

  YanıtlaSil
 4. Teşekkür ederim, bir de isim belirtseydiniz çok şahane olurdu =)

  YanıtlaSil
 5. Baran Bertan Dinçer :)Uğraşamadım hesap açmakla böyle yardırıyım dedim :D

  YanıtlaSil
 6. Anonim yorumların rajonu alta isim yazmaktır dostum, bilgin olsun =)

  YanıtlaSil