Nisan 22, 2012

Atamayana Atarlar

Evet, bazılarınız için hiçbir şey ifade etmese de, Türkiye'de çok büyük bir kitle için hayatı durduran bir olaydır Fenerbahçe - Galarasaray derbisi. Üstelik Play-Off falan filan olayları, peş peşe derbiler derken, heyecan kapladı herkesi.

Bugünkü maçı Fenerbahçe TT Arena'da 2-1 kazanarak, puan farkını 2'ye indirdi ve şampiyonluk yarışında olduğunu kanıtlamış oldu. Ama bunları zaten biliyorsunuz bu yazıyı okuyorsanız.

Gelelim maçın nasıl olduğuna. Ben her zamanki gibi objektifliğimi koruyarak yorumlar yapacağım.

Galatasaray bizden daha iyi oynadı. Bunu asla inkar edemem. Hakem bağıra bağıra taraflı olduğunu belli etti. Yani tüm şartlar Galatasaray'ın maçı kazanacağını gösteriyordu. Ama öyle olmadı işte. Futbolun altın olduğu kadar klişe bir kuralı var : "Atamayana Atarlar." Bunu söylemeyi kendimden hiç beklemezdim ama, bugünkü maçta olanlar gerçekten bunu dedirtecek cinstendi.

Selçuk'un golü çok güzeldi. Volkan dünyaları kurtardı ya da Galatasaray dünyaları kaçırdı, seç birini. Sahada futbolcular da birbirleriyle iyi geçindiler. Sarıldılar ettiler falan. Fair play örneği gösterdiler. Fatih Terim'in Sow sakatlandıktan sonra onun yanına gidip teselli etmesi ya da geçmiş olsun demesi ve Necati'nin Bekir'in ayağına kramp girdiği pozisyonda ilk müdahaleyi yapması alkışlanması gereken hareketlerdendi.

Küfürleşmeye, çamura yatmaya gerek yoktu. Hop oturup hop kalktık, çok zevkli bir maçtı. Biz hiç bi halt oynamasak da, 3 puan bizim oldu.

Buradan sonrasını Galatasaraylılar okumasa da olur.

Maçtan önce susmak bilmeyen Galatasaraylıları Kadıköy'e kadar susturduğumuz için mutluyum diyeceğim de, onlar yine susmayacak, mutlaka çamura yatacak bir şey bulacaklar. TT Arena'da, o kadar seyirci desteğini ve takdir edilmesi gereken bir 3 boyutlu kareografiyi bir kenara bırakıp da maçı kazanmasını bildik. Şansa mı kazandık, evet şansa kazandık. Ama umrumda mı? Değil. Kazandık mı? Kazandık. Bitti. İstatistikleri sürekli anlatacaklar, ama malesef istatistiğe göre maç kazanılmıyor. Böyle bir şeyle çamura yatan olursa, onlara şu açıklamayı yapın. "Siz felanca kere gol pozisyonuna girdiniz ve 1 gol attınız. Biz felanca kere gol pozisyonuna girdik ve 2 gol attık. 2, 1'den büyüktür. Yani biz kazandık. Muck."

Sinir olacaklardı emin olun. Ama sonraki Muck'u mutlaka kullanın ki, Fair Play'i elden kaybetmeyelim.

Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı, Trabzonsporlu, Güngören Belediyesporlu falan diye ayırt etmeden hepinizi öperim.

Patates.

2 yorum:

  1. İşte taraftar dediğin böyle olur! Seni çok takdir ettim. Ben bir Galatasaraylıyım fakat senin gibi Fenerbahçe taraftarlarının var olduğunu görmek beni çok memnun etti. Bizimkiler de malum, çamura yatıyorlar tıpkı söylediğin gibi. Çizginden sakın ayrılma, çok başarılısın. Yazma yeteneğin, okuyucuyu tutma kabiliyetin ve Türkçe'yi kullanışın çok başarılı. Böyle olduğun için ben kendim adıma sana teşekkür ederim. Senin gibi gençlere hasret kaldığımız bu zamanlarda, ilaç gibi geldin.

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkür ederim, çok incesiniz :)

    YanıtlaSil