Aralık 28, 2011

Başlık Bulamadığım Yeni Yıl Şeysi


Selamlar.

Bir yılı daha geri de bırakmak üzereyiz. Bir şey kalmadı artık. İyi ya da kötü geçti gitti işte. Aslında kendi adıma konuşmak gerekirse, iyi bir yıl geçirdiğimi söyleyebilirim. Ama kötü bitmesi de an meselesi. Bakalım, kader kısmet hep bu işler.

Şu aralar abuk subuk bi tartışma var o dikkatimi çekiyor. "Müslümanlar Kırismıs kutlamaz!" başlıklı bir tartışma, aldı yürüyor resmen. Hatta olayı iyice abartıp da "HIRISTİYANLAR GURBAN GESERSE, BEN DE GIRİSMIS GUTLARIM AMUĞA GOYİM." diyerek hümanistliklerini konuşturuyorlar. İşte biz bu yüzden kaybediyoruz hep. Bir şey yapmak için, her konuda, zıt kutuptan bir hareket bekliyoruz. Hayır, Hristiyan adamın da çok sikinde zaten senin kutlama yapıp yapmadığın. Ama asıl olay bu değil. Milletin anlamadığı şey, bizim kutladığımız şeyin Christmas değil, yeni yılın gelişi olduğu. Eğer Christmas'ı kutluyor olsaydık, 25 Aralık'ta kutlamış olurduk. Ama öyle bir durum yok. Bizim bu kutladığımız şey, bir yılın bitip yeni bir yılın gelmesi. Yılın ilk günü de resmi tatil olduğu için, yeni yıl kutlamaları dışarı çıkıp ya da bir evde toplanıp sarhoş olmaktan öteye gidememekte. Ama artık olay buna dönüştü, yapabilecek bir şey yok. Şikayetçi miyim? Haşa.

Bazıları gelip itiraz ediyorlar. O zaman neden alışveriş merkezlerinde falan ışıklı ışıklı şeyler oluyor? Noel baba oluyor, Yılbaşı ağacı oluyor falan bunları sorguluyorlar. Arkadaşım onlar yeni bir yılın simgeleri durumuna geldi artık. Olay Hristiyanlıktan çıkıp, global bir hal aldı. Abartıp "O zaman niye kar yağıyor?" diyen olursa, ona da çekinmeden "Siktir git lan artık!" diyebilirsiniz. Emin olun bunu hakediyor.

Bu insanlara Noel Baba kimdir abi diye sorsanız, bilmeyecekler. Anlatayım kısaca, öğrensinler. Noel baba denen kişi, St. Nicolaus adında bir Aziz'dir. İsminin başındaki "St" zaten, Saint'in kısaltmasıdır canım benim. Aziz nedir? Havarilerden sonra gelendir. Havariler nedir? Hz. İsa'dan sonra, Hristiyanlığı yayan kişilerdir. İslamdaki halifeler gibi aynı. Yani Hristiyanlık dininin büyükleri arasında bir hiyerarşi yapmak gerekirse, 1.İsa 2.Havariler 3.Azizler. Peki asıl bilmen gereken şey nedir biliyor musun dostum? Bu Aziz Nicolaus, Anadoluludur canım kardeşim. Antalya, Demre'de St. Nicolaus Kilisesi vardır. Bu sadece bir kilise değil, piskoposluk merkezidir. Yani Hristiyan turistler gelip, burada hacı olurlar. Aziz Nicolaus'un mezarı da bu kilisenin içindedir, yattığı Lahit bile sağlam durmaktadır. Peki Aziz Nicolaus'a neden Noel Baba demişler? Çocuklara yılbaşında hediyeler mi dağıtmış? Bacadan girip kapıdan mı çıkmış? Hayır canım kardeşim. Yaşadığı dönemde evlenme çağına gelip de fakirlikten evlenemeyen gençlerin kapılarının önüne, geceleri bir kese altın bırakırmış ve onların evlenmesine vesile olurmuş. Ama kimseye bunu yaptığını söylemezmiş. Yani sağ elin verdiğini, sol el bilmezmiş. Tanıdık geldi mi kardeşim bu laf? Hani İslam'da sürekli söylenir. İyilik yaparsan, söylememek makbuldür diye. Demek ki, Hristiyan kardeşlerimizde de bu varmış.

Şimdi bunları neden anlattım canım kardeşim? Hristiyanlık dediğin dini de, senin taptığın Allah göndermiş. Yani şimdi ona buna inançlarından dolayı bok attığın zaman, kendin gidiyorsun otomatikman.

Tüm bunları geçtikten sonra sevgili dostlarım, umarım hepiniz mükemmel bir yıl geçirmişsinizdir. En büyük dileğim yeni gelen yılın da, aynı güzellikte hatta daha güzel geçmesi. Çünkü benim dostlarım en güzellerine layıktır! Ben dostun muyum ki diye düşünme, bunu okuyorsan öylesindir pampa. Önce sağlık, sonra huzur, sonra aşk, sonra iş, sonra da para hep sizinle olsun! Hepinizi ayrı ayrı kocamaan öptüm.

Patates yeni yıla filizlenmiş olarak giriyor. Patates baba oluyor!

16 yorum:

 1. Helal olsun diyip bir de sırtına vuruyorum ardından pampa. Hayırlı bir yıl olsun inşallah. :)

  YanıtlaSil
 2. Ahh yavaş vur lan acıttın :D

  YanıtlaSil
 3. Gözlerimi belertirim ya da vurarım, tercihini sen yap. :D

  YanıtlaSil
 4. daha sert vurr daha sertt :D

  YanıtlaSil
 5. Helal olsun ya! Mutlu yıllar!

  YanıtlaSil
 6. Sana da mutlu yıllar Dilan'ım =)

  YanıtlaSil
 7. Ben kutlamıyorum yeni yıl filan hiç şeyimde bile değil. Yaşlanıyoruz olummmmmm!

  Ama iyi dilekleri kaparım ben yinede =)

  YanıtlaSil
 8. Valla yaşlanıyoruz bilaaağder. İyi dilekleri kapın diye yazdık zaten moruk =)

  Ama kimse bana iyi dilekte bulunmasın tamam mı :D

  YanıtlaSil
 9. Sende herşey fazlasıyla varmış gerek duymuyoruz o yüzden :D

  YanıtlaSil
 10. Haydaaa :D kim uydurmuş bunları :D

  YanıtlaSil
 11. Hahaha şaka bir yana
  Herşeyin başı sağlık önce sağlıklı ol, tabi bunun içinde biraz para gerekli kendini bozmayacak kadar para, tabi parayı yiyebileceğinde bir sevgilinin olduğu ve tabi huzuru, mutluluğu yaşayabileceğin iyi bir sene diliyorum moruk =D

  YanıtlaSil
 12. Eyvallah moruk. Sevgili olayını hallettim mi gerisi gelecek zaten inşallah =)

  YanıtlaSil
 13. Bunu tapma meselesi olayı olarak görmemek lazım ama hakikaten başkasına bok atacağına kendini sorgula derler.Yazıdaki ortak şikayetlerimiz zaten eğitimsizlikle alakadar.Ama bu toplumu,kıçını yırtsan eğitemezsin;çünkü eğitilmeyi isteyen bi toplum yok

  YanıtlaSil