Mayıs 07, 2011

Sihirli Çocuklar Vadisi

Kurtlar Vadisi oyuncularını yaşlandırma tekniğiyle bulduk!
Şaka maka olacağı budur abi, bitmez bu dizi.

Türk televizyonlarındaki şeyler ne kadar ilginizi çeker bilmiyorum. Aslına bakarsanız, ilgi çekecek pek birşey yok, ancak, şu sıralar büyük ölçüde dikkatimi çeken birşey var. Üstelik bu dikkatimi çeken şeyin, dünyadaki hiç bir ülkede olmadığını düşünüyorum. Demeye çalıştığım şudur ki, son sezonu çekilerek bitmiş olan diziler, teker teker, tekrar başlamaya başlıyor. Bokum gibi cümle oldu ama idare edeceksin adamım!


Şimdi dizileri bir kenara bırakalım. Çarkıfelek denince, Tarık Tarcan'ı hatırlayan kaç kişiyiz? Hadi lan, kimse mi hatırlamıyor? Bence hatırlıyorsunuzdur ya. Ama günümüzdeki nesile sorun, Çarkıfelek deyince akıllarına kim geliyor? Tabii ki, Mehmet Ali Erbil. İlk zamanlarında, -herşeyin ilkinin daha güzel olduğu gibi- daha güzeldi. En azından eğlenirdik izlerken. Yanan harfleri çevirirdi hostes. Manueldi yani. Ama teknoloji gelişti, o bile dokunmatik oldu. Gidiyor, dokunuyor ve yanıyor harf. Üstelik artık, o harflere dokunması için öyle hostesler getiriyorlar ve onlara öyle kıyafetler giydiriyorlar ki, hostes harfleri açarken, net bir şekilde, kimse harflere bakmıyor, e bakmaz da zaten.

İkinci konumuz Kurtlar Vadisi. İlk başladığı zaman, çok çok geniş bir izleyici kitlesine hitap etti ve yapımcılarına, oyuncularına, yayınlandığı kanala, çok sağlam paralar kazandırdı. Kurtlar Vadisi izleyicisi, her zaman, çok sadık oldu. Tekrarları bile kaçırmadan, bıkmadan usanmadan izledi. Herkesin bunu unuttuğu bir sırada, Kurtlar Vadisi Terör adı altında, dizi farklı bir konuyla tekrar başladı. Ancak Terör olaylarını konu alması devletin ya da yetkili mercilerin hoşuna gitmemiş olacak, bir süre aradan sonra, Kurtlar Vadisi Pusu adıyla tekrar başladı. Net olarak bilmesem de, bir kaç senedir devam ediyor ve izleniyor da. Başka bir mayfa dizisi yapamazlar mıydı? Bittabii yaparlardı, ama KV tutulmuş zaten zamanında, izleyicisi de sadık. Kv Pusu ilk zamanlarda gerçekten güzel başlamıştı. Ama sonraları o kadar acayip şeyler oldu ki, yani sürekli bir düşman, sezon sonu ölsün, sonra başka düşman gelsin, Polat onu da halletsin. Bu şekilde devam etti. Şu sıralarda da Ersoy Ulubey adında, bebekti, anaydı, bacıydı acımadan sıkan bir psikopat var düşman olarak. Ama artık o kadar sarpa sardı ki, her bölümün sonunda Polat'la Ersoy karşı karşıya geliyor, ancak kimse kimseyi öldüremiyor. Ayrıca evet, Kurtlar Vadisi'ni izliyorum. Perşembe akşamı için daha iyi bir önerisi olan? Hayır, Fatmagül'ün suçu beni hiç de ilgilendirmez.

Çocuklar Duymasın. Bunun izleyicisi de sadıktı ve hala sadık. Ayrıca izlerken, çok sık olmasa da, gülebildiğim bir dizi. Üstelik bu yeni dönemindeki, yeni karakterler çok sağlam. Seyyar Tayyar olsun, Mandıra Filozofu Mustafa Ali olsun, ikisi de birer fenomen. Özellikle Mustafa Ali. Onun repliklerini nasıl yazıyorlar, ne şekilde yapıyorlar çok merak ediyorum. Ayrıca takdir ettiğim bi konu da, haftada 2 bölüme çıkarmalarına rağmen, senaryo ve içerik olarak sıkıntı yaşamıyorlar. Eski döneminde, bir sonraki bölüm neyle ilgili olacak az çok kestirebiliyorduk yaşımız küçük olmasına rağmen. Ama bu sefer kestiremiyorum ne yalan söyliyim. Ama bazı kısımlarda, Haluk'la Meltem'in tartışmalarının çok anlamsız olduğunu ve izleyiciyi sıktığını söylemeliyim. En azından bizim evdeki kitleyi sıkıyor. Ama tadında bıraksalar iyi olur. Zira, evlendiğimde "Torunlar Duymasın!" diye bir yapımla karşılaşmaktan ciddi anlamda korkuyorum. Ulan eleştiri yapacaktık, dizileri bağrımıza bastık iyi mi?

Eveeet, şimdi de geldik dünyanın en fuzuli, tekrar başlayan dizisine : Sihirli Annem. Yahu şimdi bu diziyi zamanında çocuklar izliyordu. Yani bunun izleyici kitlesi çocuklardı. Aradan kaç sene geçti, şimdi o çocuklar büyüdü. Onlar sadık olsa ne olacak yahu? Bi de o dizide oynayan minik tatlı kızlar, şimdi birer ergen birer genç insan olmuş. Bu diziyi tekrar başlatmanın mantığını hala çözebilmiş değilim. Defne Joy falan filan dicem ama, kimsenin günahını almak, kimseye bok atmak istemiyorum ve bu dizinin tekrar başlamasının çok fuzuli olduğunu söyleyerek yazımın sonuna geliyorum.

Lost'un falan tekrar başladığını düşünsene. Aslında ölmemiş hiçkimse falan. Bırak ya.

Patates biterse, tekrar başlamaz.

6 yorum:

 1. ne çok şey izliyorsun sen öylee :D
  ama öyle bir geçer zaman ki yi aradı gözlerim:P
  yine haklısın,yine haklısın mayk :D

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. bir de başlığa bayıldım :D içerikle bütün :D

  YanıtlaSil
 4. ya izliorum izlemesine, öbgzk de izliorum ama, onda bi hata ya da boktan bi durum olmadığı için şey etmedim onu :D

  ayrıca çekinme nil, bi 3-5 yorum daha yazabilirsin :P

  YanıtlaSil