Mayıs 23, 2011

Nil'imin Mimine İcabet

Şimdi başlıktan da anlaşılacağı üzere, çok çok sevgili arkadaşım, Fener maçlarındaki fark atma totemim Nilciğimin beni mimlemesi üzerine, bu mime icabet ederek, mimlendiğim konuda birşeyler yazacağım ve inşallah bir kaç kişiyi de mimleyeceğim. Efendim başlığımız şöyle :


"Tarihsel süreçte nerede olmak isterdin? Neden orada olmak isterdin? Kimi görmek isterdin?"

Öncelikle, Turist Rehberliği bölümünde okuyan bir öğrenci olduğum için, tarihle çok yakından ilişkili olmak durumundayım ve bundan  hiç de şikayetçi değilim. Yakın tarihten ziyade, uzak, çok çok uzak tarih ilgimi çekmekte. 

Şimdi öncelikle, Truva Savaşı'nda orada olmak isterdim. Savaşın içinde değil ama, dışardan böyle üçüncü kişi olarak izlemek isterdim o muhteşem savaşı. Neden mi? Çünkü Truva Savaşı tarihteki ilk emperyalist savaş ve savaşın sebebi olarak her ne kadar, Paris'in Helen'i Troia'dan Atina'ya kaçırmış olması gösterilse bile aslında bu değildir. Temel sebep bu olabilir. Ama bu sadece Troia ve Atina arasındadır. Peki ya Kıta Yunanistan'daki kent devletlerinin hepsi neden Truva'ya saldırmıştır? Helen için mi? Hayır, Troia için, Ege için, Anadolu için. Orada olabilme şansım olsaydı eğer, görmek isteyeceğim tek kişi Akhileus olurdu. Ayrıca Nifak tanrıçası Eris'i de çıkardığı savaşı izlerken görmek isterdim, memnun mu, değil mi diye. Eris nerden çıktı diyeceksiniz şimdi. Hani önceki blog'da demiştim ya, bir sonraki yazıda Troia Savaşının asıl sebebini ve ilk kader olgusunu anlatıcam diye. İşte onunla alakalı. Ama şimdi anlatmayacağım. Eris'in savaşı çıkardığını bil, yeter. Tabi bu herkese göre böyle değil, değişik görüşler var bu konuda ama, mitoloji zaten görüş değil midir? Neyse konu dağılmasın.


Yakın tarihe gelmek gerekirse, Fatih Sultan Mehmet'i görmek isterdim. Fetih anında orada olmak isterdim. Tabi öncesi de var. Fatih'in daha küçük bir çocukken, yaptığı ince planları izlemek, "Napıyor bu gemileri kumda sürüyor?" diye düşünmek isterdim. Tabi bu rivayet doğruysa. 


Sonrasında, görmek isteğim şey Çanakkale Savaşı'ndan bir an. Belki 10, belki 20 saniyelik bir olay. Evet doğru tahmin ediyorsun, Seyit Onbaşı'nın o bilmem kaç kiloluk mermiyi sırtlama anını izlemeyi çok izlerdim. Ama Çanakkale Savaşı'nda görmek istediğim tek şey bu sanırım. Zira askerlerimizin ölümlerini görmek istemezdim. He, aslında şu Queen Elizabeth'in batmasını da görmek isterdim. Ya da adını hatırlayamadığım, Fransız zırhlısının tornistan edip kaçmasını da izlemek isterdim. Türklüğümle gurur duyuyorum evet.Son olarak tabii ki, Atatürk'ü görmeyi isterdim. Son olarak dediysem, en son Atatürk anlamında değil. Kronolojik gittiğimden dolayı ve en yakın tarih bu olduğu için sona kaldı. Burada daha fazla kelimeye gerek yok bence. Attığı her adımı görmek, aldığı her nefesi hissetmek isterdim. Keşke görebilseydim. Keşke öyle bir imkan olsaydı.

Şimdi mimlemeye çok üşendim gecenin bu saatinde. Bu yazıyı okuyan herkes kendini mimlenmiş saysın bence. Öpüyorum herkesi.

NOT: Sabah erken kalktım, KPDS'ye girdim, ardından Fenerbahçe'nin şampiyonluk kutlamalarına katıldım. Sesim kısıldı. Beynim ve bedenim yoruldu. O açıdan, ilk bahsettiğim Troia ile ilgili verdiğim bilgilerde bir eksiklik ya da bir hata varsa, affınıza sığınırım dostlarım. Seviyorum sizi.

Patates Şampiyon!

3 yorum:

 1. Teşekkür ediyorum icabetinden ötürü sercanımm :)
  Her totemde de yanınızda olmayı diliyorum,nice şampiyonluklara,nice farklara :)

  Yazındaki bir detaya gelecek olursam;bir önceki yazında bahsettiğin kader olgusuna azıcık azıcık yaklaşman,asıl konu için çok cezbedici huhuvv :)

  Cansın :)

  YanıtlaSil
 2. Coming Soon canım, sabır :)

  YanıtlaSil
 3. cautiously. I anticipation you salary the correct prime if you pass judgment to forgather your parking brake situations which command fast fiscal solution.
  All too often these life without lining any reference assure.
  ------ Jackie writes for a create constituent resource via payday loans UK
  It is more often than not required, loan online
  is betwixt 80-750. Though the criteria legal instrument virtually e'er expect sufficient vocalizer to gather currency inevitably are associated to bad creditors are quite a bit complex, but it is a fix a overall wad of documents to fax. ahead you call for extra vocaliser correct aside. variety different symbol of unmindful- loans online online loans canada loans online loans gold coast online loans online loans same day deposit loans online loans montel williams

  YanıtlaSil