Ocak 28, 2011

Türk İnsanından Dizi Çözümlemeleri

Türk insanının dizi çözümlemeleri beni öldürüyor. Sanki böyle bir dizi 5 bölümde bitsin, evlere dağılalım gibi bir düşünce hakim. Çok saçma yani. İzlerken sabırsız davranıyorlar ve herşey bir an önce olsun bitsin, olaylar hiç sarpa sarmasın, dal budak verip sağa sola bulaşmasın istiyorlar.

Mesela izlediğim dizilerden örnek vermek isterim : Öyle Bir Geçer Zaman Ki. Son bölümde Ali Kaptan, Cemile'nin falan kaldığı eve pencere falan taktırdığı ve öncesinde Caroline kaşarını evden kovduğu için, hemen Cemile iki çerçeve için onu affetsin, Ali Kaptan, Caroline'e resmi olarak tekmeyi bassın, tekrar eski evlerine taşınıp, orada mutlu mesut yaşasınlar istiyolar. Utanmasalar gökten elma falan da düşürücekler. O derece. İyi de benim güzel insanım, o zaman 1 bölüm versinler, hemen hızlı şekilde gelişsin olaylar. Olsun bitsin. İşte buradaa, filmle diziyi ayırmak gerekiyor.


Yahşi Cazibe izlediğim diğer dizi olduğu için ondan örnek vereyim. Hatta konuyu bir özetleyeyim. Asıl adam Kemal var. Cazibe ise Azerbaycan'dan Türkiye'ye gelmiş ve vatandaşlık alabilmek için, Kemal'le formalite evliliği yapmıştır. Kemal'in sevgilisi Simge, onu hizmetçi sanmaktadır. Karşı komşu Peker Pekmez, yabancılar şubesinde komiserdir ve bu evliliğin çakma olduğunu anlar, ama bir türlü kanıtlayamaz. Kısaca böyle bişey. Yani herkesin bilmediği çok şey var. Ama Kemal'le Cazibe aslında birbirlerine aşık.

Burada ananemle aramda yaşanmış diyalog şöyle:

-Amaan evlense ya bunlar, aşıklar işte
+Anane evli zaten onlar.
-Sarı karıyla evli değil mi bu adam
+Hayır o sevgilisi. Cazibeyle evli, ama çakma evlilik, yani formalite
-E ama aşıklar bal gibi
+Tamam da, Simge var
-Ama aşıklar işte
+İyi de Simge'yi de bırakmıyor Kemal
-E aşıklar ama
+Off anane neyin peşindesin ne istiyosun.
-Evlensinler mutlu olsunlar istiyorum (Hala evlensinler diyor)
+Ama o zaman dizi nolcak
-Nolcakmış diziye, evlensinler öyle devam etsin.

Ah ananem kadın ananem.

Pat.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder