Kasım 16, 2010

Angut Bayramı

  • Bugün bayramın ilk günü olmasına rağmen, bayrama damgasını vuran olay "anguslar" oldu.
  • Aslında doğrusunu söylemek gerekirse, anguslar değil "angutlar". Annem dışında, angus diyeni duymadım hiç. Herkes angut diyor. Buna kim dahil bilin bakalım? Evet, ananem tabii ki de. Kuzenlerimi yolcu ederken, apartmandan kavurma kokusu geliyordu. Ama garip bir kokuydu. Angusdur heralde, diye düşündük, alışık olmadığımız için garip gelmiştir. Ananem bombayı patlatmakta gecikmedi; "Angutlar böyle mi kokuyormuş çociğim?"
  • Yine kapıya gelen çocukların replikleri aynıydı. Şeker uzatıldığında suratları düşüyordu. Ama hepinize de para veremeyiz ki canım, a-aaa. Bir de şey var garip bir olay olarak. Şimdi apartmandan tanıdığımız bi esas kız var. Bir de o esas kızın arkadaşı. İkisi kapıya geliyor. Esas kıza 10 TL harçlık veriliyor, sonra da birine para verip diğerine vermemek olmaz düşüncesiyle, esas kızın arkadaşına da 3 TL veriliyor. Bir de ne dese beğenirsin? "Neden ona 10 TL verdiniz de bana 3 TL?". Cevap olarak, "Çünkü sen esas kız değilsin!" dedim. Tabi ben böyle deyince, ufacık çocuk ne anlasın. Akünün suyu boşaldı orda, sistem kendini resetledi, yeniden doğdu ve gitti.
  • Angutlar konusunda canımı sıkan bir şey var bir de. Bu angutlar, vahşi oldukları için, sürekli kaçmışlar milletin ellerinden. Millet ne yapmış peki? Almış tüfeği, vurmuş hayvanları. Kestiğin kurban nereye gitti peki şimdi? Olay bu olsaydı, "Kurban Bayramı'nda kurban kesilir." değil, "Kurban Bayramı'nda kurban vurulur." derlerdi değil mi? 
  • Boğazın kana bulandığını da televizyonlardan görmüşsünüzdür. 
  • Ayrıca şu dakikalarda burada yağmur yağıyor. Ananem: "Bak sen Allah'ın işine! Kanlar temizleniyor işte! Tesadüf değil bu!" 
  • Angutlarla ilgili duyduğum son cümleleri söyleyerek bitiriyorum : "Angutlar çok aksi, bir daha angut kesersem iki olsun. Eti çok güzel aslında, yağsız ama, uğraşılmaz angutlarla."
Not : Angut kuşu varmış. Angut bir kuşsa, saka daha kuştur.

Pat.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder