Mayıs 09, 2009

metalcore,teknik death metal yapan gruplarının albümlerinin son şarkısının slow ve unplugged olması vak'a-i vakvakiyesi.

bugünlerde ki keşfim şu yönde. bazı karşılaştırmalar yaptım ve garipsedim çıkan sonucu.
konunun başlığı ise şöyle : metalcore,teknik death metal yapan gruplarının albümlerinin son şarkısının slow ve unplugged olması.

şimbi böyle albümü dinlemişsin dinlemişsin, circle pit, headbang derken boynun kopma derecesine gelmiş, son şarkıya bir geliyor sigara yakıosun. o derece yani. mazur görün ama seksten sonra sigara yakmaya benzemez bu. çok daha farklıdır. bazılarında da başta olur bu şarkı. intro tarzı olur genelde. instrumental bişeyler falan.

şimdi bunları örneklendirelim. şarkıları sunamayacağım ama kendiniz download edebilirsiniz. bakın download edin demiyorum. vicdanınız razı oluyorsa orjinal almayın, download edin banane. (bunu benim dememde garip ya neyse.)

dry kill logic. bildiğin metalcore/hardcore grubu. albümün son şarkısı "in memoria di". tamamen akustik. albümün diğer şarkılarına bak, öküz gibi hepsi. bide en sona koymuşlar sigara yakın diye.

five finger death punch. bu grubun adıyla 5fdp olarakta karşılabilirsiniz. ki grubun adında zaten bir agresiflik var ki zaten şarkılarıda öyle. inanılmaz agresif. sürekli fuck fuck fuck fuck. hatta o kadar ki adamın 4'e kadar saymaya bile sabrı yok. başlıyor saymayaa ve şu şekil devam ediyoor : "oneee,twooo,fuuuckkk,youuu" hani tri? hani for? bu kadar agresif olmayın arkadaşım. hayır illa agresif olcam diosan albüme böle parça koyma o zaman. albüm kapağına bak, şarkıya bak ya.
lastfm sayesinde ulaştığım bilgiye göre albümde en çok dinlenen şarkı "the bleeding". işte bu şarkının birde unplugged versiyonu var ki, ne siz sorun ne de ben söliyim.

divine heresy. fear factory grubunun gitaristi, insan azmanı diño cazarés'in teknik metal yapan yan projesi. 2 cm çapındaki parmaklarına rağmen, gitarın bokunu çıkaran yaratık. işte onun bu projesinde, tek albümün son şarkısı "closure". dinleyin göreceksiniz. ayrıca "bir zencinin sesi nasıl bu kadar güzel olabilir?" sorusuna cevap.. yok cevap falan alamazsınızda, görürsünüz yani zencilerinde iyi şarkı söleyebildiğini.

diğer olay. albümün kıçında değilde başında olan hüzünlü şarkı. bunu gördüğüm tek grup var şuan. şaşırmayın ama lamb of god. son albüm wrath'in introsu "the passing". draconian şarkısı gibi. ve şöyle birşey keşfettim, albümün son şarkısı "reclamation" hariç (çünkü onunda girişi akustik) tüm şarkıların başına gelebiliyor. yani;

the passing > in your words
the passing > set to fail
the passing > contractor
the passing > fake messiah
the passing > grace
the passing > broken hands
the passing > dead seeds
the passing > everything to nothing
the passing > choke sermon

bu şekilde hepsini sırayla dinleyebilirsiniz, valla tek şarkı gibi oluo. sanki hepsi the passing in devamı gibi.


öyle işte bu da öyle bir tespit.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder