Mayıs 25, 2009

el sallamak.

hayatın gerçekleriyle tekrar burdayız.
konumuz el sallamak.
insanların birbirini gördüğünde "selaam", bir ortama girdiğinde "merhaba", bir yerden/kişiden ayrılırken "hoşçakal", karşıdan karşıya birbirini gördüğünde "bende buradayım bak" gibi ünlemleri kullanmadan, bunları vücut diliyle aktarmasına "el sallamak" deniyor bana göre. uğruna şarkılar yapılmış bir eylemdir bu.

neyse. buarada bahsedeceğim el sallama "bende buradayım bak" türündeki el sallama. gene rezil bir durumla karşı karşıyayız tabiiki.

rezillik vol.1
bir bankta oturuyorsun. bu bank okul bahçesindeki banklardan biri olabilir. ileriden de bir arkadaşın geçiyor. bir an için senin olduğun tarafa bakıyor ve o mesafeden gözlerinin içini göremediğin için sana baktığını zannediyorsun. ve "bende buradayım bak" demek için el sallıyorsun. ama hiç bir tepki vermiyor. "aa görmedi galiba" diyerek elini indiriyorsun ve o anda oluşan burukluğu sineye çekiyorsun. etraftaki insanlar sana bakıyorsa, boşa el sallayıpta, "görmedi galiba" deyip kafanı eğince ne düşünüyorlar merak ediyorum. (bkz;boşa el sallıyo hamuğa goyim/deli mi ne/bana mı el sallıyo o?)

aynı rezillik vol.2
yanında biri var konuşuyorsun. ileriden biryerlerden "bende buradayım bak" demek istediğin kişi geçiyor. o sırada konuştuğun kişi bişey anlatıyor. o sırada, "bende buradayım bak" demek istediğin insan senin olduğun tarafa bir bakış atıyor ve "bende buradayım bak" demek için el sallıyorsun. nafile. görmüyor tabi. hemen ardından kurulcak cümle "aa görmedi galiba. ee ne anlatıyordum ali/veli/ayşe/fatma." biraz daha rezil bi durum bu.

aynı rezillik vol.3
yolda yürüyorsun. yanında biri varsa da yoksa da aynı oranda rezil oluyorsun vol.3'te. karşıdan birisi geliyor ve el sallıyor. ve tabiki "bende buradayım bak" demek için. sende karşılık veriyorsun. şimdi iki durum var. vol.3 part1'e göre, hemen sonra arkana bakıyorsun ve arkada da biri el sallıyor. demekki sana "bende buradayım bak" demek isteyen kimse yok. sana el falan sallanmıyor. mal gibi kalıyorsun aslında. önündeki ve arkadandaki vatandaş, birbirine el sallıyor ve sende üstüne alınıyorsun. vol.3 part2 ise çok daha rezil. karşıdan gene bir gelen var el sallayarak. el sallamanın yanına "aa naberr?" sorusu ekleniyor. sende el sallayıp "iyidir senden nab..." diye kalıyorsun, çünkü sorunun cevabı arkadaki arkadaştan geliyor. işte o zaman öyle bi mal gibi kalıyorsun ki. yüzün mü kızarır,kaçar mısın ordan bilmem. orasını hak getire artık.

9 yorum:

 1. en rezili sonuncusudur.

  YanıtlaSil
 2. haklısınız dilara durmuş hanfendi.

  YanıtlaSil
 3. ben vol. 3'ü çok yaşadım.. hatta burdan söylemek istediğim bişey var; el sallamakta olan insan vol. 3'ü tecrübe eden insana gülünce çok kötü oluyo.. herkesin başına gelebilir neden gülüyosunuz?

  YanıtlaSil
 4. vol. 1'i baya bi yaşamaktayım bu aralar.. Zira okula her girişte gördüğüm herkese selam vermeye çalışırım. Nöbetçiye de kolay gelsin dediğimde duymadığı için öyle bir iki saniye ulan acaba bi daha desem mi gibi bir mallık tutulması yasıyorum tabii arkasından "görmedi galiba" cümlesi kaçınılmaz xD
  Gayet yerinde ve anlamlı bir blog olmuş, şu anda kanayan yarama parmak basdınız efenim koca koca tebrik ediyorum xD

  YanıtlaSil
 5. ayrıca sultan bi bize selam vermedin ha. görsem tanımicam valla.

  YanıtlaSil
 6. sizi bu blog tanısmasından sonra goremedm görsem vercem sen okula gelceen bi gün öncesnden bloga yaz ben gelir selam veririm xD

  YanıtlaSil
 7. büş içinde öyle de ondan siz dedim yani xD

  YanıtlaSil